top of page

Bir okulda nelere dikkat etmeliyim?
Çocuğunuzu tanıyarak ona ve size en uygun okul yapısını belirlemek daha doğru olacaktır aslında. Elimizdeki imkanlara bakacak olursak, okula hazırlık grubu çocukları "birlikte oyuna yatkındırlar, sosyal bir çocuksa zaten kolaylıkla uyum sağlayabilecektir. Genelde annenin her işini yaptığı, kendi becerisini geliştiremeyen çocuklarda bu dönemlerde arkadaşlarıyla arasında fark olacağı için sıkıntı olabilir, o da kendine güven eksikliğinden kaynaklanabilir. Başarısını gördükçe güveni artacaktır. 👸🏻Okuldan ziyade öğretmen daha önemlidir çünkü okulu adıl sevdirecek kişi öğretmenidir. Çocuğunuzun problem durumunda vereceği çözümler, onu anlaması, ortama dahil etmesi...vb öğretmen sayesinde olacaktır. Öğretmeniyle tanışın. 
🚍 Okulun evinize yakınlığı önemlidir, serviste ve yolda geçecek zamanı göz önünde bulundurun. 
Okul servise siz olmadan binecekse, hep öyle binsin, yoksa her defasında sizin de binmenizi ister. Akşamları okuldan servise binip eve gelmeleri daha kolay oluyor. Ancak sabah servisi; "onu anneden ayıran" bir unsur olduğu için pek sevilmeyebilir. İlk gün okula siz götürün belki  servise binmeden, ama ertesi gün servisle okula gideceğini söyleyip, onu da bu duruma hazır edin. İlk gün onu bıktırmadan alıp eve getirin, tam yarım gün kalmayabilirsiniz, tadı damağında kalsın ki, okula hevesle gitsin. Sözün özü "anneler okul servisine binmez" mesajını verin;) 
🏊🏻🚴🏻Çocuğunuzun sevdiği aktiviteler neler?okulda bu aktivitelere yer veriliyor mu? 
👩‍👩‍👧‍👦Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, Sınıfın cinsiyet ve öğrencilerin hareketlilik durumu da önemli faktörlerdendir. 
💸 Okulun gezilerden, müsamerelerden, kırtasiye malzemelerinden, branş derslerinden ücret alınıp-alınmama durumunu göz önünde bulundurun. 
💉 Hastalık durumlarında ilacı veren kişi, gönderdiğiniz ilacı saklama şartları, okulun belli bir doktoru olup olmadığını ve hasta çocukların devam durumunu mutlaka görüşün. 
🚽 Hijyen şartlarını da göz önünde bulundurun, içinize sinmeyen bir durumu mutlaka yetkiliye sorun. 
😴 Uyku saati, süresi, uyunacak ortam, uyku zamanında valında kimin bulunacağı...vb mutlaka sorun.
👣Günlük haftalık planı öğrenin. Gerçi okullar her hafta neler yapacağına dair bilgilendirme yazıları göndermekteler. Hangi gün nerler yapılacağı ile ilgili bilgiyi gönderip göndermediklerini veli-okul arasında iletişimi sağlayacak iletişim defteri olup olmadığını ve günün belli saatlerinde öğretmeni ile haberleşebilme imkanı olup olmadığını sorun. (Genelde çocukların uyku saatinde bu görüşmeler yapılabiliyor) 

 

Özge SELÇUK BOZKURT
Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı
(Gelişimsel ve Pedagojik Danışman)
Oyun Terapisti

 

bottom of page