top of page

Çocugumla Evdeyim Blog

Otribebe ile Burun Tıkanıklığına Son..

Otribebe ile Burun Tıkanıklığına Son

Burun tıkanıklığı ile mücadele eden annelerden miydiniz? Geceleri huzursuzlukla uyanan nefes alamadığı için sizi emerken de sıkıntı yaşadığınız bebek annesiyseniz, anneliği, anne olunca anlamak gibi, nefesin önemini de o nefes almada zorlandığında daha bir farkediyorsunuz.

Şimdi Babyplay merkezimde bebek gelişim danışmanlığıma gelen ve uyku, beslenme düzeni oluşturduğumuz bebeklerimize, burun tıkanıklığı durumunda tavsiye etmekte olduğum Otribebe ile bakın ben nasıl tanıştım:

4 yıl önce, doktorumuzun önerisi ile tanışmıştık okyanus suyu ile. Burun açıcı tazyikle okyanus suyu fırlatan spreylerden kendim de hazetmediğim için, hiç onu almayı düşünmedim bile. O zamanlar en mantıklısı monodoz, yani tek kullanımlık tüplerde sunulan Otribebe mono dozu tercih ettim. Ama itiraf edeyim. Burun aspiratörüne o kadar sıcak bakmamıştım. Çevremde bu kadar yaygın olarak kullanılmıyordu o günlerde. (Bebeğini kucağına yeni almış hassas bir anne, kafasına yatmayan bir şeyi asla kabul edemezdi) ama eşim, ben bunu deneyeceğim dedi. (zaten o günlerde aspirasyon işini o yaptı, ben burnuna Otribebe’yi sıkma kısmını hallettim) kullandıkça faydasını görünce, burun tıkanıklığını nasıl çözeceğimizi hiç düşünmedik bir daha. Sanırım, ürünü aldığımda da böyle detaylı bilgi verilseydi, tereddüt etmeden ben yapardım aspirasyon işini. Aslında işime de geldi, ebeveyn dayanışmamızı pekiştiriyorduk “burun açma” işinde bile ;)

Özellikle ilk 6 ay sadece burunlarından nefes alan bir bebek için uyku ve beslenme dönemlerinde burun yolunun açık olması çok önemli.

Anneyi emme döneminde bebek nefes almak için memeden kafasını çekince hava yutmakta, gaz problemleri ortaya çıkmakta.

Burunla nemli ve ısıtılmış nefes yerine, ağızdan soğuk havanın ciğere çekilmesi solunum yolu problemlerine neden olmakta.

Burun tıkanıklığının giderilmesinin önemini dinledikten sonra, doğru kullanım şeklinin de anlatılmasının önemini bir kere daha düşündüm.

Tek kullanımlık okyanus suyu (serum fizyolojik değildir) hem burun yoğunluğunu seyrelterek hafifletmekte, sonrasında yumuşak ucu ile burun mukozasına zarar vermeden hemen çekilebilmekte.

Bebeğe yönelik her ürünün tanıtımlarına fırsat buldukça gitmekte fayda var. Yoksa ilk etapta "nasıl yani, bebeğin burnunu vakumlayarak mı temizleyeceğiz." gibi düşünceler olabilmekte tabii, doğru kullanışı bilmek hem zararları en aza indirir, hem de kaygılı olan bizleri o dönemde rahatlatır.)

Monodoz ile nemlendirilmiş buruna aspirasyon işlemi uygulandığından, burun aspiratörünün sadece burun girişine koyarak yapılması yeterlidir. Tıkanıklık daha derindedir ancak sıkılmış monodoz okyanus suyu, tıkanıklığı seyrelteceğinden çekiş de kolay olacaktır. Otribebe nazal aspiratörün ağızlık kısmını yavaş ve düzenli bir şekilde çektiğinizde bebeğinizin burnunu tıkayan burun salgısı filtreye takılarak, değiştirilebilir uç içinde kalacak ve siz de bebeğinize rahat vermeyen tıkanıklık sebebini somut olarak görebileceksiniz.

Sevgili @dinamikanne Tuğba’nın davetinde Esra Ertuğrul’un anlatımı ve Sandra Anne 'nin nefes çalışması da pekiştirdi tanıtımı. Sadece 5 dakikada “doğru nefes” nasıl dingin yaptı bizi...

Comments


Çocuğumla Evdeyim'i takip için;
  • Facebook Basic Square
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page